Steady Matcha
Organic Ceremonial Matcha (30g) by 7matcha -- matcha product image

Organic Ceremonial Matcha (30g)

by 7matcha -- China

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality92%
AED 150.00
AED 5.00/g

+ 30g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

Brand7matcha
GradeCeremonial
OriginChina
Tasting Notessweet, umami, bitterness
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
PriceAED 150.00
Price per gramAED 5.00/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality92%
Last checked: today

Product summary

This 30g tin of organic ceremonial-grade matcha powder delivers a naturally sweet umami flavor with zero bitterness. Perfect for your everyday lattes, special baking projects, or sweet cravings, it's a delightful way to add a lucky touch to every sip

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from China, certified organic, pure matcha.

Key facts about Organic Ceremonial Matcha (30g) by 7matcha
ProductOrganic Ceremonial Matcha (30g)
Brand7matcha
Current observed price$150.00
Current observed price per gram$5.00 per gram
OriginChina
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30gAED 150.00AED 5.00/gIn stockSep 29, 2026
Default30g
AED 5.00/g
Price
AED 150.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

+50.0% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 4 to Aug 21. Started at AED 100.00, most recently AED 150.00.$92.5$109$125$141$158AED 100.00AED 150.00Jul 4Aug 21price (AED)2 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

This 30g tin of organic ceremonial-grade matcha powder delivers a naturally sweet umami flavor with zero bitterness. Perfect for your everyday lattes, special baking projects, or sweet cravings, it's a delightful way to add a lucky touch to every sip

  • organic Organic
  • Origin: China
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginChina
GradeCeremonial
Tasting Notessweet, umami, bitterness

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.