Steady Matcha
Marukyu Koyamaen - Isuzu | 40g,100g by Cafekobeco -- matcha product image

Marukyu Koyamaen - Isuzu | 40g,100g

by Cafekobeco -- South Korea

Pure Matcha
Data quality69%
$42.80
$1.07/g

+ 40g

In stockLast checked: Sep 24, 2026

Observed from live crawler on Sep 24, 2026. Prices may change.

Quick facts

OriginSouth Korea
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$42.80
Price per gram$1.07/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality69%
Last checked: today

Product summary

Marukyu Koyamaen, based in Uji, Kyoto, is renowned for its tradition of crafting high-quality matcha and Japanese teas. Valued for their refined flavors and vibrant colors, these teas are favored by connoisseurs and used in tea ceremonies.

What makes it unique: sourced from South Korea, pure matcha.

Key facts about Marukyu Koyamaen - Isuzu | 40g,100g by Cafekobeco
ProductMarukyu Koyamaen - Isuzu | 40g,100g
BrandCafekobeco
Current observed price$42.80
Current observed price per gram$1.07 per gram
OriginSouth Korea
Organic statusNo
GradeUnknown
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 24, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default40g$42.80$1.07/gIn stockSep 24, 2026
Default40g
$1.07/g
Price
$42.80
Availability
In stock
Checked Sep 24, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

About this matcha

Marukyu Koyamaen, based in Uji, Kyoto, is renowned for its tradition of crafting high-quality matcha and Japanese teas. Valued for their refined flavors and vibrant colors, these teas are favored by connoisseurs and used in tea ceremonies.

  • Origin: South Korea
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginSouth Korea

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.