Steady Matcha
02 HARU - Organic Ceremonial Matcha 30g by Clarity Tea -- matcha product image

02 HARU - Organic Ceremonial Matcha 30g

by Clarity Tea -- Kagoshima, Japan

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality92%
AED 130.00
AED 4.33/g

+ 30g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
OriginKagoshima, Japan
Harvest1st harvest, handpicked in batch
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
PriceAED 130.00
Price per gramAED 4.33/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality92%
Last checked: yesterday

Product summary

The highest-grade Organic ceremonial matcha we’ve ever offered in 2025. Harvest: 1st harvest, handpicked in batch Processing: Stone-milled Certification: JAS Organic Origin: Kagoshima, Japan Cultivar: Yutakamidori, Saemidori, Asatsuyu All packed and sealed in Japan for the best freshness. 100g size also available Tasting Note No bitterness. No grassy aftertaste. Umami 4 / 5 Floral 3 / 5 Nuttiness 3 / 5 Smooth 5 / 5

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from Kagoshima, Japan, certified organic, pure matcha.

Key facts about 02 HARU - Organic Ceremonial Matcha 30g by Clarity Tea
Product02 HARU - Organic Ceremonial Matcha 30g
BrandClarity Tea
Current observed price$130.00
Current observed price per gram$4.33 per gram
OriginKagoshima, Japan
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30gAED 130.00AED 4.33/gIn stockSep 29, 2026
Default30g
AED 4.33/g
Price
AED 130.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

About this matcha

The highest-grade Organic ceremonial matcha we’ve ever offered in 2025. Harvest: 1st harvest, handpicked in batch Processing: Stone-milled Certification: JAS Organic Origin: Kagoshima, Japan Cultivar: Yutakamidori, Saemidori, Asatsuyu All packed and sealed in Japan for the best freshness. 100g size also available Tasting Note No bitterness. No grassy aftertaste. Umami 4 / 5 Floral 3 / 5 Nuttiness 3 / 5 Smooth 5 / 5

  • organic Organic
  • Origin: Kagoshima, Japan
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginKagoshima, Japan
GradeCeremonial
Harvest1st harvest, handpicked in batch

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.