Steady Matcha
Matcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g Can (10.58 oz) by Hoshino Seichaen -- matcha product image

Matcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g Can (10.58 oz)

by Hoshino Seichaen -- Japan

organic OrganicPremium GradePure Matcha
Data quality92%
$78.88
$0.26/g

+ 300g

Out of stockLast checked: Sep 30, 2026

Observed from live crawler on Sep 30, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradePremium
OriginJapan
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$78.88
Price per gram$0.26/g
Variants tracked1
AvailabilityOut of stock
Data quality92%
Last checked: today

Product summary

Buy Matcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g can for only $90.00 at MatchaJP!

What makes it unique: premium grade, sourced from Japan, certified organic, pure matcha.

Key facts about Matcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g Can (10.58 oz) by Hoshino Seichaen
ProductMatcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g Can (10.58 oz)
BrandHoshino Seichaen
Current observed price$78.88
Current observed price per gram$0.26 per gram
OriginJapan
Organic statusYes (organic)
GradePremium
Testing statusNo public evidence
AvailabilityOut of stock
Last observedSeptember 30, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default300g$78.88$0.26/gOut of stockSep 30, 2026
Default300g
$0.26/g
Price
$78.88
Availability
Out of stock
Checked Sep 30, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

Stable
Price history chartPrice history from Jul 4 to Jul 8. Started at CAD 99.00, most recently CAD 99.00.$97.5$98.3$99.0$99.7$100CAD 99.00CAD 99.00Jul 4Jul 8price (CAD)2 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing CAD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Buy Matcha green tea powder for food Premium Culinary Grade B 300g can for only $90.00 at MatchaJP!

  • organic Organic
  • Origin: Japan
  • Premium grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginJapan
GradePremium

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.