Steady Matcha
Japanese Ceremonial Matcha – AOBANE-NO-TSUKI | MEIYO Shizuoka Matcha 20g (0.71 oz) by Hoshino Seichaen -- matcha product image

Japanese Ceremonial Matcha – AOBANE-NO-TSUKI | MEIYO Shizuoka Matcha 20g (0.71 oz)

by Hoshino Seichaen -- Shizuoka, Japan

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality92%
$16.00
$0.80/g

+ 20g

In stockLast checked: Sep 27, 2026

Observed from live crawler on Sep 27, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
OriginShizuoka, Japan
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$16.00
Price per gram$0.80/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality92%
Last checked: today

Product summary

Buy MEIYO Matcha green tea powder SHIZUOKA Ceremonial Grade AOBANE-NO-TUKI 20g can for only $15.00 at MatchaJP!

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from Shizuoka, Japan, certified organic, pure matcha.

Key facts about Japanese Ceremonial Matcha – AOBANE-NO-TSUKI | MEIYO Shizuoka Matcha 20g (0.71 oz) by Hoshino Seichaen
ProductJapanese Ceremonial Matcha – AOBANE-NO-TSUKI | MEIYO Shizuoka Matcha 20g (0.71 oz)
BrandHoshino Seichaen
Current observed price$16.00
Current observed price per gram$0.80 per gram
OriginShizuoka, Japan
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 27, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default20g$16.00$0.80/gIn stockSep 27, 2026
Default20g
$0.80/g
Price
$16.00
Availability
In stock
Checked Sep 27, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

Stable
Price history chartPrice history from Jul 4 to Jul 8. Started at CAD 15.00, most recently CAD 15.00.$14.8$14.9$15.0$15.1$15.2CAD 15.00CAD 15.00Jul 4Jul 8price (CAD)2 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing CAD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Buy MEIYO Matcha green tea powder SHIZUOKA Ceremonial Grade AOBANE-NO-TUKI 20g can for only $15.00 at MatchaJP!

  • organic Organic
  • Origin: Shizuoka, Japan
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginShizuoka, Japan
GradeCeremonial

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.