Steady Matcha
TSUJIRI Japanese Ceremonial Matcha Green Tea Powder KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can by Hoshino Seichaen -- matcha product image

TSUJIRI Japanese Ceremonial Matcha Green Tea Powder KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can

by Hoshino Seichaen -- KYOTO, Japan

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality85%
$87.00
$0.87/g

+ 100g

In stockLast checked: Sep 28, 2026

Observed from live crawler on Sep 28, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
OriginKYOTO, Japan
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$87.00
Price per gram$0.87/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

Buy TSUJIRI Matcha green tea KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can for only $75.00 at MatchaJP!

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from KYOTO, Japan, certified organic, pure matcha.

Key facts about TSUJIRI Japanese Ceremonial Matcha Green Tea Powder KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can by Hoshino Seichaen
ProductTSUJIRI Japanese Ceremonial Matcha Green Tea Powder KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can
BrandHoshino Seichaen
Current observed price$87.00
Current observed price per gram$0.87 per gram
OriginKYOTO, Japan
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 28, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default100g$87.00$0.87/gIn stockSep 28, 2026
Default100g
$0.87/g
Price
$87.00
Availability
In stock
Checked Sep 28, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

Stable
Price history chartPrice history from Jul 4 to Jul 8. Started at CAD 109.00, most recently CAD 109.00.$107$108$109$110$111CAD 109.00CAD 109.00Jul 4Jul 8price (CAD)2 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing CAD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Buy TSUJIRI Matcha green tea KYOTO UJI MITSU-NO-TOMO 100g can for only $75.00 at MatchaJP!

  • organic Organic
  • Origin: KYOTO, Japan
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginKYOTO, Japan
GradeCeremonial

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.