Steady Matcha
#007 Ceremonial Matcha - Trial Can 30g by Matcha Direct -- matcha product image

#007 Ceremonial Matcha - Trial Can 30g

by Matcha Direct -- Uji, Japan

Ceremonial GradePure Matcha
Data quality77%
¥13.60
¥0.45/g

+ 30g

Last checked: Aug 5, 2026

Observed from live crawler on Aug 5, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
OriginUji, Japan
HarvestFirst Harvest (April to May)
Tasting Notesdeep, umami
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
Price¥13.60
Price per gram¥0.45/g
Variants tracked1
Availabilitydelisted
Data quality77%
Last checked: 1 months ago

Product summary

Uji blend highlighting Samidori. Bright aroma with deep, umami-forward body.

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from Uji, Japan, pure matcha.

Key facts about #007 Ceremonial Matcha - Trial Can 30g by Matcha Direct
Product#007 Ceremonial Matcha - Trial Can 30g
BrandMatcha Direct
Current observed price$13.60
Current observed price per gram$0.45 per gram
OriginUji, Japan
Organic statusNo
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityUnknown
Last observedAugust 5, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30g¥13.60¥0.45/gdelistedAug 5, 2026
Default30g
¥0.45/g
Price
¥13.60
Availability
delisted
Checked Aug 5, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

About this matcha

Uji blend highlighting Samidori. Bright aroma with deep, umami-forward body.

  • Origin: Uji, Japan
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginUji, Japan
GradeCeremonial
Tasting Notesdeep, umami
HarvestFirst Harvest (April to May)

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.