Steady Matcha
Quantity of 10 - 30g tins of Akira Matcha - Organic Ceremonial Matcha (Wholesale) by Matcha Konomi Llc -- matcha product image

Quantity of 10 - 30g tins of Akira Matcha - Organic Ceremonial Matcha (Wholesale)

by Matcha Konomi Llc

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality77%
$209.50
$6.98/g

+ 30g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
Harvestfirst_harvest
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$209.50
Price per gram$6.98/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality77%
Last checked: yesterday

Product summary

Free of radiation or lead contamination (test results are public). First harvest and USDA organic Japanese matcha powder, and it is the ONLY matcha in the market that is av..

What makes it unique: ceremonial grade, certified organic, pure matcha.

Key facts about Quantity of 10 - 30g tins of Akira Matcha - Organic Ceremonial Matcha (Wholesale) by Matcha Konomi Llc
ProductQuantity of 10 - 30g tins of Akira Matcha - Organic Ceremonial Matcha (Wholesale)
BrandMatcha Konomi Llc
Current observed price$209.50
Current observed price per gram$6.98 per gram
OriginUnknown
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30g$209.50$6.98/gIn stockSep 29, 2026
Default30g
$6.98/g
Price
$209.50
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

Stable
Price history chartPrice history from Jul 18 to Sep 4. Started at $209.50, most recently $209.50.$197$224$252$279$307$209.50$209.50Jul 18Aug 24Aug 26Sep 4price (USD)4 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing USD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Free of radiation or lead contamination (test results are public). First harvest and USDA organic Japanese matcha powder, and it is the ONLY matcha in the market that is av..

  • organic Organic
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

GradeCeremonial
Harvestfirst_harvest

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.