Steady Matcha
Culinary Grade Matcha Powder (100g) - Pack of 10 by Matcha Sunday -- matcha product image

Culinary Grade Matcha Powder (100g) - Pack of 10

by Matcha Sunday -- Japan

Culinary GradePure Matcha
Data quality85%
$210.00
$2.10/g

+ 100g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCulinary
OriginJapan
Tasting NotesRich and full bodied, holds up against milk, sweeteners, and heat
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$210.00
Price per gram$2.10/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

Your everyday matcha, now in a bigger bag. Built for the kitchen and the cafe counter, with a bold flavor that stays bright through milk, sweeteners, and baking. Made from 100% Premium Japanese Culinary Grade Matcha, this finely ground powder is designed to perform where ceremonial grade is made to be sipped. Perfect f

What makes it unique: culinary grade, sourced from Japan, pure matcha.

Key facts about Culinary Grade Matcha Powder (100g) - Pack of 10 by Matcha Sunday
ProductCulinary Grade Matcha Powder (100g) - Pack of 10
BrandMatcha Sunday
Current observed price$210.00
Current observed price per gram$2.10 per gram
OriginJapan
Organic statusNo
GradeCulinary
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default100g$210.00$2.10/gIn stockSep 29, 2026
Default100g
$2.10/g
Price
$210.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

About this matcha

Your everyday matcha, now in a bigger bag. Built for the kitchen and the cafe counter, with a bold flavor that stays bright through milk, sweeteners, and baking. Made from 100% Premium Japanese Culinary Grade Matcha, this finely ground powder is designed to perform where ceremonial grade is made to be sipped. Perfect f

  • Origin: Japan
  • Culinary grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginJapan
GradeCulinary
Tasting NotesRich and full bodied, holds up against milk, sweeteners, and heat

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.