Steady Matcha
Té Chai Premium 50g (25 tazas) by Matchaflix -- matcha product image

Té Chai Premium 50g (25 tazas)

by Matchaflix

Premium GradeBlend
Data quality77%
$21.28
$0.43/g

+ 50g

In stockLast checked: Sep 28, 2026

Observed from live crawler on Sep 28, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradePremium
OrganicNo
TypeBlend
SweetenedNo
Price$21.28
Price per gram$0.43/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality77%
Last checked: today

Product summary

Descubre el Sabor del Mes de MatchaFlix. Una forma diferente y deliciosa de disfrutar de una infusión o té cada día, con la calidad y el sabor que caracterizan a Matchaflix. - Sabor exclusivo del mes- Infusión Premium- Calidad seleccionada- Formato 50g, duración 1 mes Sabores aleatorios, para que distrutes sus diferent

What makes it unique: premium grade.

Key facts about Té Chai Premium 50g (25 tazas) by Matchaflix
ProductTé Chai Premium 50g (25 tazas)
BrandMatchaflix
Current observed price$21.28
Current observed price per gram$0.43 per gram
OriginUnknown
Organic statusNo
GradePremium
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 28, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default50g$21.28$0.43/gIn stockSep 28, 2026
Default50g
$0.43/g
Price
$21.28
Availability
In stock
Checked Sep 28, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-29.1% since first observed
Price history chartPrice history from Aug 31 to Sep 28. Started at $30.00, most recently $21.28.$17.0$26.3$35.6$45.0$54.3$30.00$21.28Aug 31Sep 23Sep 24Sep 25Sep 26Sep 28price (USD)6 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Descubre el Sabor del Mes de MatchaFlix. Una forma diferente y deliciosa de disfrutar de una infusión o té cada día, con la calidad y el sabor que caracterizan a Matchaflix. - Sabor exclusivo del mes- Infusión Premium- Calidad seleccionada- Formato 50g, duración 1 mes Sabores aleatorios, para que distrutes sus diferent

  • Premium grade
  • Matcha blend

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

GradePremium

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.