Steady Matcha
Chiran Saemidori - 30g by Matchaoota-Ya -- matcha product image

Chiran Saemidori - 30g

by Matchaoota-Ya -- Chiran, Japan

Pure Matcha
Data quality77%
CA$26.00
CA$0.87/g

+ 30g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeLatte
OriginChiran, Japan
Tasting NotesBright, elegant green tea aroma
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
PriceCA$26.00
Price per gramCA$0.87/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality77%
Last checked: today

Product summary

A bowl you’ll enjoy with your eyes first.Single-area Chiran matcha, Saemidori cultivar—clear green in the bowl with a lighter, gentle profile.   Aroma: Bright, elegant green tea aroma. Finish: Clean, smooth, and softly lingering.

What makes it unique: latte grade, sourced from Chiran, Japan, pure matcha.

Key facts about Chiran Saemidori - 30g by Matchaoota-Ya
ProductChiran Saemidori - 30g
BrandMatchaoota-Ya
Current observed price$26.00
Current observed price per gram$0.87 per gram
OriginChiran, Japan
Organic statusNo
GradeLatte
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30gCA$26.00CA$0.87/gIn stockSep 29, 2026
Default30g
CA$0.87/g
Price
CA$26.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-27.8% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 26 to Sep 26. Started at CAD 36.00, most recently CAD 26.00.$24.5$27.8$31.0$34.3$37.5CAD 36.00CAD 26.00Jul 26Aug 26Sep 26price (CAD)3 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

A bowl you’ll enjoy with your eyes first.Single-area Chiran matcha, Saemidori cultivar—clear green in the bowl with a lighter, gentle profile.   Aroma: Bright, elegant green tea aroma. Finish: Clean, smooth, and softly lingering.

  • Origin: Chiran, Japan
  • Latte grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginChiran, Japan
GradeLatte
Tasting NotesBright, elegant green tea aroma

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.