Steady Matcha
rocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori 20g by Rocky's Matcha -- matcha product image

rocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori 20g

by Rocky's Matcha -- Japan

organic OrganicCeremonial GradePure Matcha
Data quality85%
$28.00
$1.40/g

+ 20g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeCeremonial
OriginJapan
Organicorganic
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$28.00
Price per gram$1.40/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

rocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori is a ceremonial grade matcha sourced from the Tenryu region in Shizuoka, Japan, through our partners at Osada Tea. Tenryu's fertile soil, favorable climate, and long tea growing tradition make it a respected region in the world of Japanese tea. This single cultivar has a

What makes it unique: ceremonial grade, sourced from Japan, certified organic, pure matcha.

Key facts about rocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori 20g by Rocky's Matcha
Productrocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori 20g
BrandRocky's Matcha
Current observed price$28.00
Current observed price per gram$1.40 per gram
OriginJapan
Organic statusYes (organic)
GradeCeremonial
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default20g$28.00$1.40/gIn stockSep 29, 2026
Default20g
$1.40/g
Price
$28.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

About this matcha

rocky's matcha Single Cultivar Tenryu Okumidori is a ceremonial grade matcha sourced from the Tenryu region in Shizuoka, Japan, through our partners at Osada Tea. Tenryu's fertile soil, favorable climate, and long tea growing tradition make it a respected region in the world of Japanese tea. This single cultivar has a

  • organic Organic
  • Origin: Japan
  • Ceremonial grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginJapan
GradeCeremonial

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.