Steady Matcha
Premium Latte Grade Matcha 1lb (453g) Barista Bulk Pack by Heapwellsuperfoods -- matcha product image

Premium Latte Grade Matcha 1lb (453g) Barista Bulk Pack

by Heapwellsuperfoods -- Vietnam

Premium GradeSweetened
Data quality85%
$96.00
$0.21/g

+ 453.59g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradePremium
OriginVietnam
Tasting Notessmooth, rich, bitterness, balanced, creamy
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedYes
Price$96.00
Price per gram$0.21/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

Winner Of Great Taste 2021 Our Premium Matcha is a Great Taste award-winning ceremonial grade matcha from Japan, known for its smooth, rich flavor with no bitterness, perfectly balanced for creamy, café-style lattes. ✓ Product of Japan✓ Award-Winning Quality✓ Shade Grown & Stone Ground✓ Smooth, Creamy

What makes it unique: premium grade, sourced from Vietnam.

Key facts about Premium Latte Grade Matcha 1lb (453g) Barista Bulk Pack by Heapwellsuperfoods
ProductPremium Latte Grade Matcha 1lb (453g) Barista Bulk Pack
BrandHeapwellsuperfoods
Current observed price$96.00
Current observed price per gram$0.21 per gram
OriginVietnam
Organic statusNo
GradePremium
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default453.59g$96.00$0.21/gIn stockSep 29, 2026
Default453.59g
$0.21/g
Price
$96.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-1.0% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 26 to Sep 26. Started at $97.00, most recently $96.00.$95.5$96.5$97.5$98.5$99.5$97.00$96.00Jul 26Sep 26Sep 26Sep 26Sep 26Sep 26price (USD)14 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing USD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Winner Of Great Taste 2021 Our Premium Matcha is a Great Taste award-winning ceremonial grade matcha from Japan, known for its smooth, rich flavor with no bitterness, perfectly balanced for creamy, café-style lattes. ✓ Product of Japan✓ Award-Winning Quality✓ Shade Grown & Stone Ground✓ Smooth, Creamy

  • Origin: Vietnam
  • Premium grade
  • Contains added sweetener

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginVietnam
GradePremium
Tasting Notessmooth, rich, bitterness, balanced, creamy

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.