Steady Matcha
Premium A Grade Matcha 113g (4oz) by Heapwellsuperfoods -- matcha product image

Premium A Grade Matcha 113g (4oz)

by Heapwellsuperfoods -- Japan

Premium GradePure Matcha
Data quality85%
$27.00
$0.24/g

+ 113g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradePremium
OriginJapan
Tasting Notesrich, smooth, sweetness, deep
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$27.00
Price per gram$0.24/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

Winner Of Great Taste 2021 Our Heapwell Premium Matcha is not just any matcha—it's a ceremonial grade matcha that has been honored with the prestigious Great Taste award in 2021. This recognition is a testament to its rich and smooth taste profile, which delicately balances subtle sweetness with a deep,

What makes it unique: premium grade, sourced from Japan, pure matcha.

Key facts about Premium A Grade Matcha 113g (4oz) by Heapwellsuperfoods
ProductPremium A Grade Matcha 113g (4oz)
BrandHeapwellsuperfoods
Current observed price$27.00
Current observed price per gram$0.24 per gram
OriginJapan
Organic statusNo
GradePremium
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default113g$27.00$0.24/gIn stockSep 29, 2026
Default113g
$0.24/g
Price
$27.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-3.6% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 26 to Sep 26. Started at $28.00, most recently $27.00.$26.9$27.2$27.5$27.8$28.1$28.00$27.00Jul 26Jul 26Sep 26Sep 26Sep 26price (USD)5 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing USD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Winner Of Great Taste 2021 Our Heapwell Premium Matcha is not just any matcha—it's a ceremonial grade matcha that has been honored with the prestigious Great Taste award in 2021. This recognition is a testament to its rich and smooth taste profile, which delicately balances subtle sweetness with a deep,

  • Origin: Japan
  • Premium grade
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginJapan
GradePremium
Tasting Notesrich, smooth, sweetness, deep

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.