Steady Matcha
No 3. Latte Grade Matcha 40g by Matchatori -- matcha product image

No 3. Latte Grade Matcha 40g

by Matchatori -- Yame Fukuoka, Japan

Sweetened
Data quality85%
€19.95
€0.50/g

+ 40g

In stockLast checked: Sep 28, 2026

Observed from live crawler on Sep 28, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeLatte
OriginYame Fukuoka, Japan
HarvestSecond harvest
Tasting NotesCreamy | Floral | VegetalAromatic Notes: Spring Vegetables | White Flowers | Minerality
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedYes
Price€19.95
Price per gram€0.50/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

No. 3 Latte Grade matcha from Yame, Japan. Japanese matcha for your everyday latte, with tasting notes and preparation guidance. 40 g.

What makes it unique: latte grade, sourced from Yame Fukuoka, Japan.

Key facts about No 3. Latte Grade Matcha 40g by Matchatori
ProductNo 3. Latte Grade Matcha 40g
BrandMatchatori
Current observed price$19.95
Current observed price per gram$0.50 per gram
OriginYame Fukuoka, Japan
Organic statusNo
GradeLatte
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 28, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default40g€19.95€0.50/gIn stockSep 28, 2026
Default40g
€0.50/g
Price
€19.95
Availability
In stock
Checked Sep 28, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-42.9% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 8 to Sep 2. Started at EUR 34.95, most recently EUR 19.95.$17.7$22.6$27.5$32.3$37.2EUR 34.95EUR 19.95Jul 8Jul 8Jul 13Jul 17Jul 18Sep 2price (EUR)11 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing EUR observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

No. 3 Latte Grade matcha from Yame, Japan. Japanese matcha for your everyday latte, with tasting notes and preparation guidance. 40 g.

  • Origin: Yame Fukuoka, Japan
  • Latte grade
  • Contains added sweetener

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginYame Fukuoka, Japan
GradeLatte
Tasting NotesCreamy | Floral | VegetalAromatic Notes: Spring Vegetables | White Flowers | Minerality
HarvestSecond harvest

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.