Steady Matcha
No 12. Signature Latte Grade 40g by Matchatori -- matcha product image

No 12. Signature Latte Grade 40g

by Matchatori -- Yame Fukuoka, Japan

Sweetened
Data quality85%
€27.45
€0.69/g

+ 40g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

GradeLatte
OriginYame Fukuoka, Japan
HarvestFirst & second harvest
Tasting Notessmooth, rich, umami, sweetness, clean
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedYes
Price€27.45
Price per gram€0.69/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality85%
Last checked: today

Product summary

No. 12 Signature Latte Grade from Yame, Japan. Explore Japanese matcha for latte and discover the flavour profile. 40 g.

What makes it unique: latte grade, sourced from Yame Fukuoka, Japan.

Key facts about No 12. Signature Latte Grade 40g by Matchatori
ProductNo 12. Signature Latte Grade 40g
BrandMatchatori
Current observed price$27.45
Current observed price per gram$0.69 per gram
OriginYame Fukuoka, Japan
Organic statusNo
GradeLatte
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default40g€27.45€0.69/gIn stockSep 29, 2026
Default40g
€0.69/g
Price
€27.45
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

-21.3% since first observed
Price history chartPrice history from Jul 26 to Sep 26. Started at EUR 34.90, most recently EUR 27.45.$17.7$22.6$27.4$32.3$37.1EUR 34.90EUR 27.45Jul 26Jul 26Sep 26price (EUR)3 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

No. 12 Signature Latte Grade from Yame, Japan. Explore Japanese matcha for latte and discover the flavour profile. 40 g.

  • Origin: Yame Fukuoka, Japan
  • Latte grade
  • Contains added sweetener

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginYame Fukuoka, Japan
GradeLatte
Tasting Notessmooth, rich, umami, sweetness, clean
HarvestFirst & second harvest

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.