Steady Matcha
Tenmyo Cultivar Uji Matcha, 30g by Heapwellsuperfoods -- matcha product image

Tenmyo Cultivar Uji Matcha, 30g

by Heapwellsuperfoods -- Uji, Sri Lanka

Pure Matcha
Data quality77%
$34.00
$1.13/g

+ 30g

In stockLast checked: Sep 29, 2026

Observed from live crawler on Sep 29, 2026. Prices may change.

Quick facts

OriginUji, Sri Lanka
OrganicNo
TypePure matcha
SweetenedNo
Price$34.00
Price per gram$1.13/g
Variants tracked1
AvailabilityIn stock
Data quality77%
Last checked: today

Product summary

Heapwell Tenmyo Matcha is a rare expression of Japanese tea craftsmanship, created for those who seek depth, distinction, and character in every bowl. Crafted from an uncommon cultivar and produced in very limited quantities, Tenmyo speaks to collectors, connoisseurs, and those who appreciate rarity not as a statement,

What makes it unique: sourced from Uji, Sri Lanka, pure matcha.

Key facts about Tenmyo Cultivar Uji Matcha, 30g by Heapwellsuperfoods
ProductTenmyo Cultivar Uji Matcha, 30g
BrandHeapwellsuperfoods
Current observed price$34.00
Current observed price per gram$1.13 per gram
OriginUji, Sri Lanka
Organic statusNo
GradeUnknown
Testing statusNo public evidence
AvailabilityIn stock
Last observedSeptember 29, 2026

Data observed by live crawler. Prices and availability may change. Always verify on the official website.

Pricing & variants

1 variant tracked -- prices from most recent crawler observation

VariantSizePricePrice / gramAvailabilityLast checked
Default30g$34.00$1.13/gIn stockSep 29, 2026
Default30g
$1.13/g
Price
$34.00
Availability
In stock
Checked Sep 29, 2026

Prices and availability are crawler observations. Always verify on the official website before purchasing.

Price history

Stable
Price history chartPrice history from Jul 26 to Sep 26. Started at $34.00, most recently $34.00.$30.4$31.7$33.0$34.3$35.6$34.00$34.00Jul 26Jul 26Aug 26Sep 26Sep 26price (USD)5 crawler observations

Hover a dot to see the observed price and date. Showing USD observations only (dominant currency). Prices may vary by retailer, size, and promotion.

About this matcha

Heapwell Tenmyo Matcha is a rare expression of Japanese tea craftsmanship, created for those who seek depth, distinction, and character in every bowl. Crafted from an uncommon cultivar and produced in very limited quantities, Tenmyo speaks to collectors, connoisseurs, and those who appreciate rarity not as a statement,

  • Origin: Uji, Sri Lanka
  • Pure matcha, no additives

Essential Information

Key product details sourced from brand data.

OriginUji, Sri Lanka

Testing & certifications

0 of 6 verified

COA available

No public evidence found

Heavy metal testing

No public evidence found

Third-party testing

No public evidence found

Organic certification

No public evidence found

Pesticide testing

No public evidence found

Lab testing

No public evidence found

Prices and availability are crawler observations and may change at any time. Always verify current pricing on the official website before purchasing. Steady Matcha is not affiliated with the brands listed and earns no commission from external links.